Dnes v poledne jsem byla na masáži u p. Luhana v Holešovicích. Sluníčko svítilo, bylo teplo a já jsem se kochala krásou libeňských zákoutí ;-)












Dnes v poledne jsem byla na masáži u p. Luhana v Holešovicích. Sluníčko svítilo, bylo teplo a já jsem se kochala krásou libeňských zákoutí ;-)
1) brambory jako škodlivá potravina: ofoceno z knihy Dr. Strnadelové a p. Zerzána. Laskavý čtenář nechť si udělá vlastní názor.
Ráno je mlhavé, vstávám asi v 7 hod, chystám svačinky, doma skoro nic není, tak dělám toustovej chleba s plátkem sýru, pak Fafa odvádí Vikíska do školy, já si dělám polívku.. taky už tam skoro nic není, takže beru: mrkvovou nať, 1 mrkvičku, kousek zelí, zeleninový vývar. Kupodivu ale polívka chutná dobře.
Dopoledne jedeme s Fafou do Makra, protože tam má být velký výběr zeleniny. Těším se na něco nového, a je to po delší době zase nějaký výlet! Mysleli jsem si, že v Makru bude dopoledne málo lidí, ale docela jsme se přepočítali. Málem jsme neměli kde zaparkovat.
S tou zeleninou to zas takový hit nebyl. Ale koupili jsme balíček zelených fazolek, balíček cukrového hrášku, 2 čerstvé klasy kukuřice a velikánskou bílou ředkev, z které si chci udělat kvašenou zeleninu – pickles. Zde je - s mrkví a cibulí, nakrájeno na kolečka. Recept: v míse smíchat zeleninu - nakrájenou nebo nastrouhanou, se solí (cca 1 váhové % soli), nechat chvilku aby zelenina pustila vodu, a pak napěchovat do láhve, (např. já používám ruku v igelitovém pytlíku), nakonec zatížit - k tomu jsem použila igelitový sáček naplněný vodou. Nechat při pokojové teplotě 2 - 3 dny, zelenina dostane příjemnou kyselou chuť, nehledě na to, že je to děsně zdravé :-)
Pak jsme se stavili ještě v IKEA, protože jsme potřebovali konvice na čaj, a dávkovač na ume-ocet a sojovku, kterou vyrábějí v úplně pitomých skleničkách, koupili jsme ještě ozdobné krabice, kam chci uskladnit staré kazety a videokazety.
Vrátili jsme se po 12. h, rychle vařím oběd – fazolky na kyselo, vařená kukuřice, kousek tofu. Moc jsem si pochutnala, bylo to zase něco jiného.
Jelikož jsem docela tuhá díky včerejší injekci jmelí, tak si jdu na chvíli chrupnout, probouzí mě Vikísek, který právě dorazil ze školy, za chvíli Erička, kteří si ke mně lehli a povídají mi zážitky ze školy, a nasáčkovala se ke mně i Laura (kočka). Nechce se mi z pelechu, ale jelikož mají všichni hlad, mířím do kuchyně. Nakonec jsem umíchala tuňákovou pomazánku, děti ji spucovaly s půlkou bochníku chleba J holt jsou v růstu !
Odpoledne zlehka uklízím, už se to pomalu blíží ke konci, většinu starých knih jsme odlifrovali buď do popelnice nebo rozdali, a do knihovny v ložnici jsme srovnali knihy tematicky(!) – něco nevídaného v naší rodině. Já jsme si zřídila poličku speciálně jenom na Bible – napočítala jsem jich 20! Pak jsme se s Fafou hádali, kdo má víc Biblí.. vyhrál to on. Chtěl je všechny vyhodit, a knihu „Základy vědeckého ateismu“ si nechal! Ateista jeden… i když si myslím, že to je spíš jenom póza.
Začínám mít pocit, že se u nás věci pomalu dávají do pořádku.
Kolem 3. hodiny je strašné šero, v podstatě skoro tma. Zapaluju čajové svíčky v barevných svícíncích a atmosféra je hned veselejší.
Přemýšlím, jestli mi něco chybí, vlastně ne, ale občas bych si dala panáka whisky J. Možná že alkohol je z těch všech zvyků asi nejsilnější. Ale dá se to vydržet.
Večer zase rovnám, třídím, dělám si véču, těším se v půl 10. na Pohlreicha.
Zejtra mám další chemo. Další krok do neznáma.
Ale čí zítřek neznamená krok do neznáma?
Kdyby si náhodou někdo myslel, že jsem chudinka a držím nějakou přísnou dietu, tak bych ho chtěla vyvést z omylu. Pro tento účel jsem nafotila moje denní menu..
SNÍDANĚ: Tohle snídám. Čistý zeleninový vývar se zeleninou uvařenou do poloměkka, dochuceno pastou miso. Výborná záležitost. S klidným srdcem jsem dala sbohem smaženým vajíčkům, toustům, sýrům a kávě. Nikdy v životě jsem se po snídani necítila líp, nehledě na to, že mi to i chutná.
Knihu jsem přiložila coby malou reklamu paní Dr. Strnadelové a panu Zerzánovi, kteří mi poradili a nakopli tímto (jak věřím správným) směrem.
OBĚD: celozrnná rýže - chuťově vynikající, když se uvaří v papiňáku, trochu zeleninky, omáčka (v tomto případě svíčková) a pár kousků tempehu (fermentovaná sója, chutí trochu připomínající uzený sýr). K tomu trochu kysaného zelí s jablky (pickles).
VEČEŘE: blesková. Tofu čína (tofu krátce osmahnuté s cibulí, pak se tam přidá zelenina, houby, trochu vody, dochutí sojovkou, chvilku povaří, na konec se přidá trochu kurkumy, zahustí kukuřičným škrobem rozmíchaným v troše vody a podle chuti okyselí pár kapkami umeocta. Jako příloha celozrnná rýže.
Věvička a svíčka přiloženy protože vánoce se kvapem blíží :-)
Včera psal Vikísek úkoly – píše je většinou v kuchyni, přestože má svůj kompletně vybavený psací stůl v dětském pokoji, ale asi jako skoro všichni chlapi má raději při svých pracovních aktivitách asistenci.
Měli napsat 8 zvířátek a seřadit je podle abecedy.
Já jsem zatím něco kuchtila a Viki si přeříkával abecedu. Zvířátko od A jsme zvládli – agama, pak B – "jaký je manžel od krávy"? Ptám se. "Beran", zněla odpověď.. tak následovalo poučení, jak se jmenuje samec od krávy, od ovce, od kozy, apod… pak jsme společnými silami vymysleli zvířátko od C,D, E… a začali vymýšlet od F.
Nějak nás pořád nemohlo nic napadnout a Erička se do toho bystře vložila: „co třeba filcky?“
„Jo filcky“, volal Vikísek nadšeně, a chystal se to napsat do písanky.
Tak jsem ho zarazila, že tohle radši ne, a Viki se ptal proč..
"Ehm... je to nespisovně", vykrucuju se.
„A jak je to spisovně, mami?“ Došlo mi, že tohle dítě se jen tak nevzdá.
"Muňky", odpovídám.
„Tak já tam napíšu muňky!“ zahlásil radostně.
TOFU - Speciál pro Zdeňka P. J
Něco málo teorie:
Název je sice japonského původu, ale samo tofu pochází z Číny, kde se začalo vyrábět srážením sojového mléka už před čtyřmi tísíci let. Postupem času se rozšířilo do Japonska, Koreje, Vietnamu a Thajska, kde tvoří pevnou součást národní kuchyně. V současné době je populární už i v Evropě.
Tofu není určeno k přímé spotřebě a jeho kouzlo spočívá v tom, že dobře přejímá chuť jídla, do nějž je přidáme, z čehož vyplývá, že jeho použití je opravdu univerzální.
Nezanedbatelný je význam tofu při různých dietách. 100g tofu obsahuje 471 kJ / 112 kcal (eidam s 30% tuku obsahuje energie třikrát více) a přitom 15,5 g bílkovin! Bílkoviny v tofu jsou snadno stravitelné a tofu navíc neobsahuje laktózu, tudíž je šetrné vůči trávení a celému organismu. Pokud trpíte častým pálením žáhy, určitě byste tofu měli do svého jídelníčku zařadit. Navíc obsahuje pouze 2,4 g tuku a žádný cholesterol. Je poměrně bohaté na vitamíny řady B a železo a díky metodě výrobě také na vápník a hořčík. V nedávných výzkumech bylo dokázáno, že je i účinnou prevencí rakoviny a osteoporózy.
Dva recepty:
Čínské tofu
Ingredience
sójová omáčka dle chuti (tj. třeba i houbová nebo česneková), kus zázvoru, tři stroužky česneku, lžíce klíčků (mungo, alfalfa)… …nebo jiná zelenina dle fantazie a chuti, kvalitní rostlinný olej, 250 g tofu natural, pórek, 5 žampionů, lžíce škrobové moučky
Postup
Tofu nakrájíme na kostičky a v chladu ho necháme hodinu marinovat v nálevu ze sójové omáčky, lisovaného česneku, strouhaného zázvoru a oleje. Poté na oleji osmahneme pórek nakrájený na kolečka, žampióny nakrájené na plátky a klíčky, přidáme tofu, podlijeme vodou rozmíchanou se škrobovou moučkou a povaříme.
Lze přidat koření dle chuti (pepř, směs na čínu, kari, koriandr atd.).
Pečené tofu po italsku
Ingredience
250 g tofu natural
marináda: česnek, oregano, petržel, bazalka, červené víno nebo červený vinný ocet ředěný vodou
Postup
Nakrájíme tofu na plátky a na hodinu necháme marinovat v nálevu z ostatních surovin. Plátky občas obracíme, aby absorobovaly nálev ze všech stran. Pečeme v troubě na 200°C, až je tofu hnědé a pevné. Podáváme buď místo masa s běžnou přílohou nebo rozkrájíme pečené tofu do míchaného salátu.